مجله ملایی ارگانیک

spf چیست-ضدآفتاب مناسب حاوی چه مقدار spf است

مفهوم SPF  در کرم های ضد آفتاب

SPF نوعی فاکتور حفاظتی در برابر نور خورشید به حساب می آید که حتما باید روی برچسب محصولات ضد آفتاب درج شود. در واقع SPF نشان دهنده مقدار محافظت پوست در مقابل اشعه فرابنفش B است. توجه داشته باشید که حدالامکان کرم ضد آفتابی را تهیه کنید که بر چسب آن نشان دهنده گذراندن طیف گسترده آن نیز باشد.

SPF مناسب برای ضد آفتاب چقدر است؟

زمانی که زیر نور آفتاب هستید، در معرض تابش دو نوع اشعه فرابنفش A و B قرار دارید که شدیدا آسیب‌زا هستند. SPF به صورت یک عدد هست مثلا SPF 15 که نشان می‌دهد ضد آفتاب تا چه اندازه از پوست شما در برابر نور فرابنفش B محافظت می‌کند. هرچه محصولی دارای SPF بالاتری باشد محافظت بیشتری هم دارد.

 

هر محصولی که در آمریکا فروخته می‌شود باید دارای برچسب SPF باشد و عدد آن را نشان دهد. این محصولات همچنین باید نشان دهند که ضد آفتاب آزمایش طیف گسترده بودن را گذرانده است یا خیر.

 

طبق تحقیقات سازمان غذا و داروی آمریکا، اس پی اف  مناسب برای پوست 15 و بالاتر است، در صورتی‌که با اقدامات دیگر نظیر استفاده از عینک آفتابی و اجتناب از قرار گرفتن در آفتاب ظهر همراه شود. با رعایت این چند کار ساده می توانید از آفتاب سوختگی، پیری پوست و از همه مهم تر ابتلا به سرطان کشنده پوست جلوگیری کنید.

منظور از کرم ضد آفتاب طیف گسترده چیست؟

در علوم مختلف به این نکته برخورد کرده ایم که پرتو های فرابنفش دارای نوع A و B هستند که برای پوست می توانند مشکلات جدی به همراه بیاورند. از این رو استفاده از کرم های ضد آفتاب می تواند از آسیب این اشعه مضر جلوگیری کند.

spf

spf

اشعه فرابنفش نوع B باعث آفتاب سوختگی و قرمزی پوست می شود و اشعه فرابنفش نوع A باعث مشکلاتی از قبیل چین و چروک پوست و یا پیری زود رس می شود و هر دوی آن ها خطر ابتلای افراد به سرطان پوست را افزایش می دهند.

 

با توجه به توضیحاتی که داده شد، به این نتیجه می رسیم که استفاده از کرم های ضد آفتاب طیف گسترده بسیار معقول تر به نظر می آید؛ چرا که این نوع از کرم های ضد آفتاب، هم در مقابل اشعه فرابنفش A و هم در مقابل اشعه فرابنفش B، از پوست انسان محافظت می کنند. در این نوع ضد آفتاب ها هر دو اشعه فرابنفش A و B به یک میزان مهار می شوند.

میزان SPF و مقدار عملکرد آن

 

میزان محافظت

از پوست در برابر

اشعه UVB SPF
93% SPF 15
97% SPF 30
98% اس پی اف 50

 

 

 

SPF 30 بهتر است یا SPF 15 ؟

 

SPF 30 تا 50 دقیقه از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند

SpPF 15 اگر بصورت منظم و روزانه می تواند خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی را تا حدود 40% و خطر لکهای ناشی از تابش خورشید را تا 50% کاهش می دهد و از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند.

 

پس اگر پوست حساسی دارید از کرم ضد آفتاب بدن بالای SPF 30  استفاده کنید.

نکات قابل توجه در کرم های ضد آفتاب

  • کرم SPF30 تنها به میزان 4% بیشتر از SPF 15 قدرت محافظت بیشتر دارد و نه بیشتر. هیچ کرم ضد آفتابی نمی تواند پوست را 100% در برابر اشعه UVA UVB  مراقبت کندضد آفتاب ها را باید 15 تا 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید استفاده کرد و هر 2-3 ساعت تمدید کرد
  • استفاده از ضد آفتاب های ضد آب در هنگام شنا در استخر های رو باز و دریا، به دلیل نفوذ اشعه فرابنفش تا عمق یک متری آب
  • توجه به نوع پوست: پوست انسان دارای انواع مختلفی می باشد که در میزان آفتاب سوختگی بسیار موثر است. معمولا پوست های خیلی روشن و روشن به دلیل جذب بالای نور خورشید، بیشتر آسیب می بینند.
  • فعالیت هایی که باعث افزایش نیاز مکرر به استفاده از کرم های ضد آفتاب می شوند، جزء فعالیت های پر خطر به حساب می آیند. از جمله این فعالیت ها می توان به فعالیت هایی که باعث تعریق زیاد می شوند، مثل شنا و یا فعالیت هایی که در ارتفاع زیاد انجام می شوند، مثل اسکی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *