مجله ملایی ارگانیک

فولیکول مو چیست-آشنایی با ساختار و آناتومی فولیکول مو

کفولیکول مو چیست؟

فولیکول  مو حفره های کوچکی هستند که مانند کیسه، در پوست سر وجود دارند و موهای سر در آن ها رشد می کنند. یک انسان به طور متوسط حدود صد هزار فولیکول مو در پوست سر خود دارد. هر فولیکول به طور معمول یک دوره پنج ساله از رشد و استراحت را طی می کند، در هر زمان حدود ۹۰٪ از فولیکول ها مو رشد می کنند، به طور متوسط ​​در هر سال حدود ۱۵ اینچ رشد می کنند.

 

به طور کلی، مو از یک پروتئین سخت به نام کراتین ساخته شده است و پیاز مو پایه فولیکول مو را تشکیل می دهد. در پیاز مو، سلول های زنده تقسیم شده و رشد می کنند تا ساقه مو ساخته شود. در واقع، وقتی سلول های پروتئینی افزایش یافته و تعداد آن ها به حد معینی برسد، موها رشد کرده و از پوست بیرون می آیند.

غدد چربی که در نزدیکی پیازهای مو حضور دارند، نوعی چربی تولید می کنند که از طریق آن تغذیه پوست و مو انجام می شود. همچنین رگ های خونی، سلول های پیاز مو را تغذیه می کنند و هورمون هایی را به آن تحویل می دهند که رشد و ساختار مو را در دوره های مختلف زندگی اصلاح و کنترل می کنند.

فولیکول مو

فولیکول مو

آناتومی فولیکول مو

سه قطعه مهم فولیکول مو بر روی سر یافت می شود: اینفندیبولوم ، ساقه و بخش تحتانی/ زیرین فولیکول (که شامل پیاز است).

بخش اینفندیبولوم:

قسمت فوقانی فولیکول مو است. در سطح اپیدرم شروع می شود و تا دهانه مجرای سباسه گسترش می یابد.

ساقه:

ناحیه بین ناحیه مجرای سباسه و برآمدگی است.  همچنین برآمدگی شامل چندین سلول بنیادی اپیدرمی است که بخشی از غلاف ریشه خارجی و رنگ با CK19، CK15 و CD200 است.

در نهایت، بخش زیرین فولیکول مو:

فولیکول مو-از برآمدگی تا پایه فولیکول گسترش می یابد. این بخش حاوی پیاز است که حاوی ماتریکس فولیکولی است که در اطراف و بالای پاپیلا ی پوستی قرار دارد.

پاپیلای پوستی حاوی مویرگ ها است. پاپیلا با ماتریکس تعامل دارد که دارای بالاترین میزان میتوز در اندام هاست. ماتریکس بخشی از فولیکول مو است که در آن ماتریکس کراتینوسیت ها برای شکل دهی به غلاف موی درحال رشد تکثیر می شود.

 Root Sheathیا غلاف ریشه مو:

همانطور که از اسمش پیداست یکی از بخش های مهم وپایه ای مو ها است. این بخش در اصل دارای دو بخش داخلی و خارجی می باشد. بخش خارجی غلاف ریشه، زمانی که عمل رنگ آمیزی “هماتوکسیلین و ائوسین” در ریشه موها صورت می گیرد،  بصورت سلول های مکعبی شکل ظاهر می شوند.

مدولا توسط قشر احاطه می شود که توده ی مو را تشکیل می دهد. با حرکت به بیرون، یک لایه سلولی تشکیل دهنده کوتیکول غلاف وجود دارد.

فولیکول مو

فولیکول مو

کوتیکول غلاف

در سه لایه قرار دارد که غلاف داخلی (درونی) ریشه را تشکیل می دهند. غلاف داخلی در شکل دهی غلاف مو به هنگام رشد آن از ماتریکس مهم است. غلاف داخلی از خارج به داخل کراتینه می شود و در نهایت در اواسط فولیکول، را در حدود سطح ساقه، متلاشی می شود.

در نهایت، غلاف بیرونی (خارجی) ریشه تمام غلاف مو را محصور می کند. این لایه تحت کراتینه  شدن غلاف ریشه قرار می گیرد که در حدود سطح ساقه قرار دارد.

غدد سباسه:

غده های هولوکرینی هستندکه با فولیکول مو، به ویژه در مناطق خاصی از پوست مانند چهره ارتباط نزدیک دارند.

این غده ها بر روی فولیکول های مو، به جز در ناحیه ای مانند لب (زیرا لب ها حاوی فولیکول های مو نیستند) باز می شوند، به طوری که به طور مستقیم بر روی سطح مخاطی تخلیه می شوند. هنگامی که غدد سباسه از طریق هورمون هایی مانند آندروژن ها تحریک می شود، غدد سباسه یک سبوم غنی از چربی ترشح می کنند که مو را محافظت می کند و یک مانع آب‌گریز برای پوست می سازد که می تواند به عنوان محافظ عمل کند. عضله راست کننده مو در سطح برامدگی قرار دارند و همچنین به لایه پاپیلاری درم وصل می شوند. در هوای سرد، تحریک سمپاتیک موجب انقباض این عضلات می شود. این باعث می شود که سطح پوست کمی بلند شود و مو راست بایستد که به طور معمول به نام “سیخ شدن مو” شناخته می شود.

یک فولیکول  در واقع یکی از بخش های مهم پوست بدن انسان و حیوانات است که وظیفه آن ایجاد مو است. فولیکول مو  کیسه های لوله ای شکلی هستند که موها در آن ریشه میزند و سپس به مرور بلندتر شده و سرانجام از پوست سر بیرون می زنند. رشد موها در چندین مرحله صورت می گیرد:

  • در ابتدا موها رشد کرده و به مرور بلندتر می شوند (آناژن)
  • مرحله توقف رشد موها (کاتاژن)
  • مرحله آرام شدن یا استراحت موها (تلوژن)

فولیکول مو نقش بسیار مهمی در رشد و شکل موها دارد. در واقع افراد با نژادهای مختلف سیاه، سفید و زردپوست و همچنین نوع موها (اعم از موی بلوند، موی مجعد، موهای سیاه و غیره…)  دارای فولیکول های متفاوت مو هستند.

از طرف دیگر بخش داخلی این غلاف از سه قسمت تشکیل شده:

  • لایه هنل: سومین لایه داخلی غلاف ریشه است که از سلولهای مکعبی تشکیل شده که درون آن هسته های تخت قرار دارند.
  • لایه هاکسلی: دومین لایه این بخش است که حاوی سلولهای تخت و پایه ای پولک مانند هستند
  • لایه سفت شده درونی (یا اصطلاحاCuticle): این بخش به بیرونی ترین بخش خارجی مو متصل است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *