مجله ملایی ارگانیک

سرمه چشم چیست-با سرمه چشم آشنا شوید

سرمه چشم چیست

سرمه‌های ترکیبی معمولا به صورت چهار مغز و یا هفت مغز در بازار توزیع می‌شوند. ترکیب سرمه چهار مغز، مغز گردو، فندق، بادام و پسته است.
سرمه‌ها اشکال متفاوتی دارند. برخی در سرمه‌دان هستند و برای استفاده باید از قلم استفاده کرد. برخی شرکت‌ها نیز سرمه های مدادی ساخته‌اند.

این دسته از سرمه‌ها، از لحاظ بهداشتی بهتر اند و استفاده آسان‌تری دارند.

امروزه برای آرایش چشم به خصوص در آرایش چشم عربی از سرمه استفاده می‌شود

سرمه از چه موادی ساخته میشود

به طور کلی می‌توان سرمه‌ها را به دو دسته طبیعی و صنعتی تقسیم کرد. سرمه‌های طبیعی معمولاً از دو راه سوزاندن گیاهان و گاهی چربی‌های حیوانی (سورمه گیاهی) و یا از سابیدن سنگ‌هایی خاصی مثل «اثمد» به دست می‌آید

 

سرمه‌های گیاهی معمولاً از سوزاندن مغزیجات و ترکیب آن‌ها با روغن‌های گیاهی به عمل می‌آید.  مثلاً با سوزاندن مغز بادام شیرین و فندق و گیاه هلیله و هسته خرما و ترکیب آن‌ها با روغن نارگیل یا روغن بادام نوع خاصی از سرمه به دست می‌آید که هم استفاده از آن راحت‌تر باشد و هم بر خواص دارویی آن افزوده شود.

این سرمه‌ها اگر در شرایط بهداشتی تولید شوند ضرر کمتری نسبت به سرمه‌های صنعتی دارند. حتی ممکن است برای درمان بعضی بیماری‌های چشمی مناسب باشند.

خواص درمانی سرمه‌های قدیمی

سرمه‌های قدیمی خواص بیشتری داشتند.  کسانی که اشک ریزش مداوم داشتند، سرمه ابریشم تجزیه شده به چشم می‌کشیدند تا این مشکل برطرف شود.

سرمه مردار سنگ برای ورم‌ها و التهابات چشمی و حتی تقویت بینایی مورد استفاده قرار می‌گرفت یا کسانی که مژه‌های کم‌پشت و نازکی داشتند، سورمه هسته خرما به چشم می‌کشیدند تا باعث رویش بیشتر شود.

علاوه بر این سرمه به عنوان یک داروی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گرفت.  جالب است بدانید در گذشته سورمه برای رفع انگل‌های پوستی مثل شپش هم کاربرد داشت.

سرمه

سرمه

فواید انواع سورمه

سرمه چهار مغز و هفت مغز :

 1. تقویت کننده چشم
 2. تقویت کننده مژو ابرو
 3. پیشگیری از ضعف بینایی
 4. کمک در درمان بیماری چشم
 5. از بین برنده چربی های اضافه چشم

 

سرمه کافوری:

 1. درمان ضعف چشم
 2. قوز قرنیه
 3. آستیکمات
 4. اکثر بیماریهای چشم
 5. جلوگیری از ضعیف شدن چشم

تاریخچه استفاده از سرمه چشم

در دوران باستان از ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد، ملکه های مصری به چشمان خود سورمه می کشیدند.

نحوه استفاده

اگر شما نیز به سیاه کردن چشمانتان علاقه مند هستید، به چند موضوع توجه کنید

 1. آیا می‌خواهید سرممه مدت زیادی در چشم شما بماند یا خیر. این موضوع در انتخاب نوع ضدآب و معمولی مهم است. نوع ضد آب تا چندین ساعت در چشم می‌ماند و مناسب مهمانی طولانی مدت است.
 2. بعضی از این نوع مواد، دارای ناخالصی هستند و در نتیجه ممکن است به چشم آسیب برسانند، بنابراین تا حد امکان سعی کنید از نوع دارای مواد براق‌کننده و یا غیر طبیعی استفاده نکنید.
 3. دقت کنید که میزان سیاهی مورد نظر شما چگونه است. هر نوع از این ماده جذاب با توجه به منبع آن( بادام، فندق یا سنگ) ممکن است طیفی از رنگ ایجاد کند. پس اگر علاقمندید چشمان خیلی مشکی داشته باشید به سراغ نوع سنگی نروید، زیرا این نوع سیاهی بالایی ندارد.

برای استفاده ، میل را وارد ظرف نگهداری کنید و به آرامی در چشمانتان بکشید. این کار را کرار کنید تا به سیاهی مورد نظر برسید. بعد از هر بار استفاده میل را بتکانید  حتی می‌توان میل را شست تا آلودگی ان کمتر شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *