مجله ملایی ارگانیک

استروئید چیست-آشنایی با علائم و عوارض استروئید

 

استروئید چیست؟

استروئید ها مواد شیمیایی و اغلب هورمونی هستند که بدن شما به‌طور طبیعی آن‌ها را می‌سازد. آن‌ها به اندام‌ها، بافت‌ها و سلول‌های شما کمک می‌کنند تا وظایف خود را انجام دهند. شما برای رشد و حتی بچه‌دار شدن به مقدار متعادلی از استروئیدها نیاز دارید.

استروئید طبیعی چیست؟

 

انوع اصلی آن، به ترتیب زیر است:

 

کورتیکواستروئیدها

استروئیدهای آنابولیک-آندروژنیک (یا به اختصار آنابولیک‌ها)

انواع استروئید چیست ؟

تقسیم‌بندی‌های متفاوتی برای استروئیدها وجود دارد. این ترکیبات بر اساس منبع زیستی و عملکرد آن‌ها به دو گروه اصلی فیتواسترول (استروئیدهای گیاهی) و استروئیدهای جانوری تقسیم می‌شوند. مولکول‌هایی که در هر یک از این گروه‌ها قرار می‌گیرند، بر اساس نوع گروه عاملی، شیوه اتصال این گروه به حلقه و «پیکربندی» یا «کنفیگراسیون» (Configuration) ساختار اصلی از هم متمایز می‌شوند. تغییرات کوچک ساختار، تغییرات بزرگی در عملکرد این مولکول‌ها ایجاد می‌کند. دو دسته اصلی این ترکیبات در جانوران را با هم بررسی می‌کنیم.

 

استرول‌ها

هورمون‌های استروئیدی

هورمون‌های جنسی

هرمون‌های آدرنال

استرول

استرول‌ها – استرو (استروئید) + اُل (الکل) – بیشترین ساختار استروئید در بافت‌های مختلف جانوری، گیاهان سبز، قارچ‌ها ازجمله مخمر هستند. این مولکول‌ها در ساختار خود گروه عاملی هیدروکسیل (OH) دارند. کلسترول و ویتامین D ازجمله استرول‌های موجود در بدن پستانداران هستند.

هورمون‌ های استروئیدی

هورمون‌ها، مولکول‌های پروتئینی یا استروئیدی در بدن مهره‌داران هستند که به انتقال پیام بین اندام‌های بدن و تنظیم فرایندهای متابولیسمی کمک می‌کنند. از آن‌جایی که هورمون‌ها، مولکول‌های چربی هستند و انحلال‌پذیری کمی در مایعات بدن دارند، همراه گلیکوپروتئین‌ها در خون انتقال می‌یابند.

 

پزشکان برای چه استروئید تجویز می‌کنند؟

پزشکان برای درمان برخی بیماری‌های خاص استروئیدهای آنابولیک تجویز می‌کنند. به‌عنوان مثال پزشکان برای جلوگیری از نابودی عضلات در اثر بیماری ایدز، آستروئیدهای آنابولیک تجویز می‌کنند. همچنین ممکن است این استروئیدها برای درمان بلوغ دیررس یا کاهش عملکرد بیضه‌ها نیز تجویز بشود. پزشکان برای بهبود عملکرد ورزشی مجاز به تجویز استروئیدها نیستند.

خطرات استروئید برای دختران

خطرات خاص برای دختران مرتبط با استروئیدهای آنابولیک عبارتند از:

افزایش رشد موهای صورت و بدن

ایجاد ویژگی های مردانه، مانند کلفت شدن صدا، و از دست دادن ویژگی‌های زنانه بدن، مانند کوچک شدن سینه‌ها

به‌هم خوردن نظم دوران قاعدگی

 

خطرات استروئید برای پسران

 

خطرات خاص برای پسران عبارتند از:

 

کوچک شدن بیضه

درد هنگام ادرار کردن

بزرگ شدن سینه

ناتوانی جنسی (ناتوانی در نعوظ)

کاهش تعداد اسپرم و ناباروری

 

عوارض جانبی احتمالی استفاده از آستروئید های آنابولیک در نوجوانان:

 

کوتاهی قد به‌خاطر توقف رشد استخوان‌ها؛

بروز خصلت‌های مردانه در دختران.

از جایی که معمولا آستروئید از طریق تزریق دریافت می‌شود، درصورت استفاده از سوزن یا سرنگ غیراستریل خطر بروز بیماری ایدز نیز وجود خواهد داشت. در هر حال مصرف این استروئیدها برای بهبود عملکرد ورزشی توصیه نمی‌شود. ممکن است عوارض آن در برخی افراد بروز کند و برخی هیچ عوارضی را تجربه نکنند. شاید چند نفر از این استروئیدها استفاده بکنند و اتفاقی برایشان نیفتد، ولی عوارض بد استفاده از این استروئیدها، گریبان‌گیر شما بشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *