لوازم آرایشی ارگانیک از چه ترکیباتی ساخته شده است و تفاوت آن با دیگر محصولات

این روزها کلمه‌های «ارگانیک» و «طبیعی» را مرتباً می‌شنویم. دو کلمه‌ی جادویی که به فروشندگان کمک می‌کند محصولاتشان را راحت‌تر بفروشند و مردم با استفاده از آنها، خیالشان از بابت آسیب‌رسانی به بدن آسوده باشد. محصولات غذایی ارگانیک، لوازم آرایشی ارگانیک ، محصولات مراقبتی و بهداشتی ارگانیک و… همه جرو مواردی هستند که روزمره با آن ها سر و کار داریم.
در این مقاله قصد داریم ارگانیک بودن را شرح دهیم

ملایی ارگانیک

فهرست مطلب

ارگانیک چیست؟

واژه‌ی ارگانیک به معنی تولید محصول در روندی طبیعی و بدون استفاده از کودهای شیمیایی است. یعنی فاقد مواد نگهدارنده و رنگ‌های مصنوعی و به‌طور کلی ضرر کمتر. اما چیزی که حائز اهمیت است این است که یک محصول می‌تواند ارگانیک و طبیعی باشد، اما نه همه‌ی ترکیبات آن. به‌جز مقوله‌ی تقلبی بودن محصولات که همیشه امکان آن وجود دارد و باید توجه ویژه‌ای به این گونه دست‌کاری‌ها شود، به‌هرحال برچسب ارگانیک دلیلی بر ۱۰۰٪ طبیعی بودن محصول نیست. چرا که ممکن است بخش اصلی این محصولات را مواد طبیعی تشکیل دهد و همچنان از مواد نگهدارنده و شیمیایی در تولید آن استفاده شده باشد. نکته‌ی دیگر اینکه، تهیه و تولید محصولات ۱۰۰٪ ارگانیک هزینه و زمان بسیاری را می‌طلبد و درنهایت تنوع بسیار پایین خواهد بود. اما به طور کلی در بیشتر محصولاتی که واژه‌ی «ارگانیک» بر روی آنها نقش بسته، حداقل ۹۵٪ ترکیبات آن منشأ ارگانیک و طبیعی دارند.

فواید و معایب محصولات ارگانیک

بر هیچکس پوشیده نیست که برای مراقبت‌های پوستی، بهداشتی و… که یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای سلامت، شادابی و جوانی طولانی‌مدت است، محصولات طبیعی این وظیفه را بهتر انجام می‌دهند. محصولات ارگانیک عوارض کمتری دارند، به خفظ محیط‌ زیست کمک می‌کنند و در طولانی مدت تفاوت قابل توجهشان با محصولات حاوی مواد شیمیایی، به شما ثابت خواهد کرد که هزینه‌ی خود را در راه مطمئنی داده‌اید. علاوه بر این، وقتی محصولات طبیعی و ارگانیک باشند رایحه‌ی همه‌چیز طبیعی‌تر و بهتر است. عطر گل رز، نارگیل، اسطخودوس و سایر فراورده‌های طبیعی، به شما احساس سبکی و نشاط خواهند داد.

اما با همه‌ی اینها، هر محصول ارگانیکی ممکن است ایجاد حساسیت کند، چرا که به طور طبیعی همه‌ی روغن‌ها و گیاهان بی‌خطر نیستند و با توجه به انواع مختلف پوست انسان، احتمال وجود واکنش‌های آلرژیک و نبود تأثیرگذاری لازم را دارا هستند. به همین دلیل، تشخیص اینکه چه ماده‌ای برای پوست شما خوب است، بسیار مهم و قابل توجه است. یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام استفاده از محصولات طبیعی درنظر داشته باشید، این است که به دلیل استفاده نکردن از نگهدارنده‌های مصنوعی، این محصولات طول عمر کمتری دارند و پایدار نیستند پس باید به دور از آفتاب و رطوبت نگهداری شوند.

استانداردهای محصولات ارگانیک

در سراسر جهان بیش از 350 نهاد بازرسی قانونی برای تائید ارگانیک بودن محصولات تاسیس شده است. در واقع در هر کشوری بر پایه استاندارهای تولید، کشت و پرورش محصولات به آن ها لیبل ارگانیک تعلق می گیرد. همچنین بررسی و تایید بسیاری از لوازم آرایشی و بهداشتی معروف ارگانیک در دنیا بر اساس دو استاندارد USDA آمریکا و COSMOS Organic اروپا است. استفاده از منابع قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست در تولید محصولات ارگانیک یکی از مهمترین معیارهای این دو استاندارد جهانی است.

بر پایه استاندارد *COSMOS بالغ بر ۹۵درصد ترکیبات لوازم آرایشی و بهداشتی ارگانیک باید متشکل از مواد ارگانیک باشد. در واقع یعنی تمامی مواد تشکیل دهنده آن از مواد گیاهی سرچشمه گرفته باشند و هیچ عنصر معدنی و حیوانی در ساخت آن به کار نرفته باشد. این محصولات دارای رنگ و اسانس طبیعی هستند و در ساختار آن ها از محصولات پایدار در طبیعت خبری نیست. به علاوه به هیچ عنوان روی حیوانات تست نمی شوند.

نکات مهم درباره لوازم آرایشی ارگانیک

حال می خواهیم به چند نکته مهم و کاربردی درباره محصولات آرایشی ارگانیک بپردازیم:

 • اولین نکته برای این محصولات آن است که استفاده مداوم از لوازم آرایشی می تواند باعث تشدید برخی بیماری‌های پوستی مثل آکنه یا جوش شود، چون یکی از مواد ارگانیکی که از پشم گوسفند به وجود می‌آید اوسرین است که در بسیاری از کرم‌های آرایشی و بهداشتی وجود دارد. در این صورت اگر افراد مستعد جوش از محصولات ارگانیک دارای این ماده استفاده کنند، احتمال دارد باعث تشدید آکنه های صورتشان شود. بنابراین فقط انتخاب یک محصول ارگانیک برای سلامت پوست کافی نیست، بلکه باید شرایط پوست هم در نظر گرفته شود.
 • همچنین بیش از اندازه از لوازم آرایشی طبیعی استفاده نکنید. مفیدترین مواد برای بدن هم اگر به صورت افراطی و بیش از حد استفاده شوند ممکن است به بدن آسیب برسانند.
 • به تاریخ مصرف محصولات آرایشی ارگانیک دقت کنید. نداشتن مواد نگهدارنده مصنوعی در این نوع محصولات باعث کوتاه تر شدن عمر این محصولات ماندگاری کمتر آن ها نسبت به محصولات دیگر می شوند.
 • حتما محصولات ارگانیک خود را دور از آفتاب و رطوبت قرار دهید.
 • در لوازم آرایشی ارگانیک مثل کرم پودر و… از امولسیون های مصنوعی استفاده نمی‌کنند. به همین خاطر بعضی از مواد داخل این محصولات ممکن است ته نشین شوند. بنابراین برای فعال کردن مواد تشکیل دهنده این محصولات قبل از استفاده، آن را تکان دهید.
 • این نکته را هم در نظر داشته باشید که به دلیل نداشتن انواع نگهدارنده مانند پارابن، باید لوازم آرایشی طبیعی را زود مصرف کنید. همچنین این مواد نباید در برابر هوای آزاد و شرایط محیطی قرار بگیرند، چراکه به دلیل نداشتن مواد نگهدارنده مستعد انواع قارچ، باکتری و … هستند.
 • مهمترین نکته این است که استفاده از لوازم آرایشی گیاهی و ارگانیک نسبت به مواد شیمیایی عوارض خیلی کمتری دارد، مواد مغذی بیشتری به پوست و مو می‌رساند، مزایای دارویی بسیاری دارد و به سادگی روی پوست و مو می‌نشیند.
 • به علاوه در نظر داشته باشید ارگانیک بودن به معنی اثربخشی صد در صد نیست. بهتر است اگر قصد دارید لوازم آرایشی و بهداشتی ارگانیک بخرید، حتما درباره ترکیبات آن ها تحقیق کنید و محصولاتی را انتخاب کنید که دارای محتویات مفید باشند و اثربخشی آن ها در تحقیقات علمی ثابت شده باشد. همچنین به منبع ترکیبات ارگانیک هم توجه داشته باشید.
 • معمولا از واژه طبیعی (natural) به جای ارگانیک و از واژه سنتزی (synthetic) به عنوان شیمیایی استفاده می شود. البته از دید تخصصی لوازم آرایشی طبیعی با لوازم آرایشی ارگانیک هم دارای تفاوت هایی یکدیگر هستند.
 • آیا کسانی که حساسیت دارند می توانند از لوازم آرایشی ارگانیک استفاده کنند؟

 • لوازم آرایشی و بهداشتی ارگانیک در بیشتر مواقع حساسیت زا نیستند؛ مگر برای کسانی که زمینه های آلرژی پوستی شدید دارند یا کسانی که به مواد غذایی مانند توت فرنگی، گوجه فرنگی، خربزه و … حساسیت دارند.
 • مراقب محصولات تقلبی باشید

 • نکته دیگر این است که با توجه به اینکه لوازم آرایشی ارگانیک با استقبال بسیاری از مردم رو به رو شده است؛ برخی تولیدکنندگان، از اعتماد و استقبال مردم نسبت به محصولات گیاهی سوءاستفاده می کنند و برای فروش بیشتر خود از آن بهره می‌گیرند. امروزه خیلی از محصولات به اصطلاح گیاهی، فقط لیبل «گیاهی» دارند اما در حقیقت همان ترکیبات محصولات دیگر را دارند.

  علاوه بر این بسیاری از تحقیقات اخیر نشان داده است که محصولات ارگانیکی در بازار هستند که مواد شیمیایی و دیگر ترکیبات ممنوعه در آن ها وجود دارد؛ چنین محصولاتی بسیار مضر و آسیب رسان اند. بنابراین در قبل خرید گونه هر لوازم آرایشی طبیعی در ایران درباره آن تحقیق کنید و هنگام خرید محصول هم دقت کنید که علاوه بر دارا بودن برچسب گیاهی، مورد تایید سازمان بهداشت هست یا نه.